Her Resmin Bir Hikayesi Var / Üç Ressam Üç Öykü

26 Mayıs pazar kahvaltımızın ardından söyleşi konuğumuz; Halilhan DOSTAL

1958 yılında İstanbul’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Işık Lisesi (FMV Işık Okulları), lisans yıllarını Ege Üniversitesi İktisat Fakültesi Ekonomi Bölümü ve yüksek lisans programını İstanbul Üniversitesi İ.İ.E. Para-Kredi-Banka Kürsüsü’nde tamamladı.

Başta resim olmak üzere plastik sanatlar alanında, galerici (Ümit Yaşar, Ramko, Dostal), danışman, küratör ve yazar olarak 40 yıla yakın süredir hizmet vermektedir. Türk resim sanatının farklı süreçlerine işaret eden bireysel, karma, dönemsel ve retrospektif sergiler düzenledi, sanat fuarlarında yer aldı. BASAD (Bakırköylü Sanatçılar Derneği), TSGD (Türkiye Sanat Galericileri Derneği) ve Artİstanbul (Uluslararası İstanbul Sanat Fuarı) gibi oluşumlarda, Yönetim, Seçici ve Yürütme kurullarında görev üstlendi, belediyelere danışmanlık hizmeti verdi.

Her Resmin Bir Hikayesi Var / Üç Ressam Üç Öykü Tanıtım Görseli

1997’den bu yana, Yeni Binyıl, Türkiye’de Sanat, Sanat Çevresi, Genç Sanat ve Antik Dekor gibi sahasında iddialı gazete ve süreli yayınlar yanı sıra www.bugunbugece.com adresli web sitesinde ‘plastik sanatlar’ ve ‘sanat pazarı’ üzerine onlarca makale, akademik yazı ve araştırması yayınlandı. Fuar ve sergi katalogları için metinler kaleme aldı.

Üniversiteler başta olmak üzere çeşitli kurumlarda, Sahte Resim ve Ekspertizm, Koleksiyon Bilinci ve Yönetimi, Sanat Pazarı ve İletişim, Güncel Sanat Vitrinleri, Yurt Gezileri/Yurdu Gezen Ressamlar (Genç Cumhuriyet’in Kültür ve Sanat Politikaları), Beyaz Ruslar, Beyaz Rus Ressamlar ve Naci Kalmukoğlu, İnas (Kız) Mekteb-i Sanayi-i ve Türk Resim Sanatı Tarihi başlıklı söyleşi ve panellere katıldı, seminer ve konferanslar verdi, akademik buluşmalarda görev üstlendi, tv. programlarına konuk oldu.

Yayınlanan Kitapları:

Türk Resim Sanatından Seçme Tablolar (2000)

Türkiye’de Sahte Resim ve Ekspertizm (2001)

Naci Kalmukoğlu (2007)

Işığı Arayan Adam/Batılılaşma Sürecinde Türk Resim Sanatı Tarihi 1700-1950 (2012)

O, Bir Yıldızdı/Naci Kalmukoğlu Monografisi (2013)

Koleksiyon Bilinci ve Yönetimi/Güncel Sanat Vitrinleri (2017)

Lotus Çiçeği/Serdar Leblebici’nin Yaşamı ve Eserleri (2018)

tr_TRTR