Antandros Derneği İstanbul Sanat ve Antika Fuarı’nda

Tarihin Sıfır Noktasından Çağdaş Sanata temalı İstanbul Sanat ve Antika Fuarı, dün gerçekleştirilen açılış kokteylinin ardından bugün itibariyle kapılarını ziyaretçilere açtı.

20 Subat - Antandros Derneği İstanbul Sanat ve Antika Fuarı katılımı_1

Sanatseverler, fuarda, katılımcı kurumların özenle oluşturduğu seçki bağlamında, sanatsal üretim (resim, heykel, baskı, fotoğraf vb) ve antika objeler yanı sıra yetkin yapıtlardan oluşan koleksiyon seçkileriyle buluşacaklar.  Sanatsal malzeme ve yayınlara ilişkin faaliyet gösteren saygın birimlerle bir araya gelebilecek, farklı başlıkları içeren bir dizi akademik etkinliklere (konferans/sunum, panel, söyleşi vb) katılabilecekler.

Fuarın ilk günü Antandros kazı başkanı Prof. Dr. Gürcan Polat ve Doç. Dr. Yasemin Polat  “Antandros: Mitoloji, Tarih, Arkeoloji ve Buluntu” sunumlarıyla akademik etkinliklerde yer aldılar. Prof. Dr. Gürcan Polat Antandros’un tarihinden, Aeneas Destan’ının ve mitolojinin Rönasans Dönemine, tarih süresince sanata yansımalarını anlatırken, Doç. Dr. Yasemin Polat Antandros’un Nekropolis alanındaki çocuk mezarında bulunan kolyeden hareketle bu kolyenin antik çağdan beri çocukları kötü ruhlardan koruyan objeler olduğunu ve bu kolyenin günümüze kadar farklı kültürlerde de kullanıldığını bahsetti.

Antandros Derneği’nin fuara katılımındaki desteklerinden ve yardımlarından dolayı Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Yücel Yılmaz’a, Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Sayın Ahmet İnan’a ve İAAF’a bizi davet eden Fuar Seçici Kurul Başkanı Sayın Halilhan Dostal ve Fuar Koordinatörü Sayın Serap Dostal’a çok teşekkür ederiz.

Sanatseverler, fuarda, katılımcı kurumların özenle oluşturduğu seçki bağlamında, sanatsal üretim (resim, heykel, baskı, fotoğraf vb) ve antika objeler yanı sıra yetkin yapıtlardan oluşan koleksiyon seçkileriyle buluşacaklar.  Sanatsal malzeme ve yayınlara ilişkin faaliyet gösteren saygın birimlerle bir araya gelebilecek, farklı başlıkları içeren bir dizi akademik etkinliklere (konferans/sunum, panel, söyleşi vb) katılabilecekler. Fuarın ilk günü Antandros kazı başkanı Prof. Dr. Gürcan Polat ve Doç. Dr. Yasemin Polat  “Antandros: Mitoloji, Tarih, Arkeoloji ve Buluntu” sunumlarıyla akademik etkinliklerde yer aldılar. Prof. Dr. Gürcan Polat Antandros’un tarihinden, Aeneas Destan’ının ve mitolojinin Rönasans Dönemine, tarih süresince sanata yansımalarını anlatırken, Doç. Dr. Yasemin Polat Antandros’un Nekropolis alanındaki çocuk mezarında bulunan kolyeden hareketle bu kolyenin antik çağdan beri çocukları kötü ruhlardan koruyan objeler olduğunu ve bu kolyenin günümüze kadar farklı kültürlerde de kullanıldığını bahsetti.  Antandros Derneği’nin fuara katılımındaki desteklerinden ve yardımlarından dolayı Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Yücel Yılmaz’a, Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Sayın Ahmet İnan’a ve İAAF’a bizi davet eden Fuar Seçici Kurul Başkanı Sayın Halilhan Dostal ve Fuar Koordinatörü Sayın Serap Dostal’a çok teşekkür ederiz.

20 Subat - Antandros Derneği İstanbul Sanat ve Antika Fuarı katılımı_3

20 Subat - Antandros Derneği İstanbul Sanat ve Antika Fuarı katılımı_5

tr_TRTR