Anadolu-Avrupa, Mitolojik–Tarihsel Birliktelik: CASTRO & ANTANDROS

2011 yılında Türkiye & Avrupa Birliği, Sivil Toplum Diyaloğu II, Kültür Sanat Hibe Programı kapsamında hazırlanan ve 2012 yılında tamamlanan Anadolu-Avrupa, Mitolojik–Tarihsel Birliktelik: Castro & Antandros isimli proje, Türkiye çapında sunulan 300 proje içinden ilk 19 arasına girerek hibe almaya hak kazanmıştır. Proje, derneğimiz ile İtalya’dan Castro Derneği (Pro Loco Castro) ortaklığı, Altınoluk Belediyesi, Ege Üniversitesi ile İtalya’dan Castro Belediyesi ve Salento Üniversitesi’nin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. .

Aeneas Rotası Afiş Resmi

Projenin amacı; Türkiye’nin, Anadolu-Avrupa mitolojik ve tarihsel birlikteliğine vurgu yaparak farkındalık yaratmaktır. Bu kapsamda Avrupa medeniyetinin temelini oluşturan Roma İmparatorluğu açısından çok önemli bir kişilik olan Troialı kahraman Aeneas konu olarak seçilmiştir. Aeneas’ın Anadolu topraklarından İtalya’ya gitmesi, Anadolu-Avrupa tarihsel ve mitolojik birlikteliğinin çok eskiye dayandığının kanıtıdır. Projemiz, Avrupa Birliği yolunda olan Türkiye’nin, tarihsel süreçte bu birlikteliğin içinde olduğunun vurgulanması ve bölgemizin tanıtımı için önem taşımaktadır. Projenin bir diğer hedefini de, projenin devamı niteliğinde daha büyük bir proje ye dönüştürülmesi oluşturmaktadır.

Hedeflenen bu proje, İda Dağı’ndan elde edilen kerestelerden Antandros’ta inşa edilecek antik gemiyle, Roma’nı efsanevi kurucusu Aeneas’ı yeniden Roma’ya çıkarmaktır. Bu projelerle Edremit Körfezi, Kaz Dağları ve Antandros’un ülkemizde ve yurtdışında da tanınması sağlanacaktır.

tr_TRTR