Arkeoloji

Antandros Antik Kenti’nin yerinin belirlenmesine ilişkin araştırmalar, 1842 yılında Heinrich Kiepert ile başlamıştır.

Antandros Antik Kenti’nin yerinin belirlenmesine ilişkin araştırmalar, 1842 yılında Kiepert ile başlamış, 1881 yılında Schliemann, Kiepert’ten sekiz yıl sonra Judeich, 1911 yılında Leaf, 1959 ve 1968 yıllarında Cook ile devam etmiştir.

Antandros Kazı Alanından Çıkartılan Figürinler
Antandros Kazı Alanından Çıkartılan Figürinler

2000 yılında Ege Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Arkeoloji Bölümü, Klasik Arkeoloji Ana Bilim Dalı öğretim üyelerinden Prof. Dr. Gürcan Polat başkanlığında bir ekip tarafından yüzey araştırması gerçekleştirilmiştir. Yüzey araştırmasında ve 2001 yılında başlatılan bilimsel kazılarda Kaletaşı Tepesi’nde sur ile çevrili bir yerleşim, Geç Roma Dönemi’ne ait bir villa(Yamaç Ev) ve daha küçük ölçekli ancak gösterişli bir ev, MÖ 8. yüzyıldan başlayan ve tüm yerleşim tabakalarını ortaya koyan alanlar, Nekropolis, Kent Suru gibi önemli bulgular ortaya konmuştur.

Bu erken araştırmalardan sonra alanda herhangi bir çalışma yapılmamıştır. Antandros yerleşmesinin bulunduğu Kaletaşı Tepesinin batısında uzanan sahil şeridinin imara açılması sonucunda 1989 yılında başlayan yapılanma çalışmalarında, bazı mezarlara rastlanmış ve bunun sonucunda 1991 yılında Müze Kurtarma Kazıları başlatılmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda bu alanın MÖ 7. yüzyıldan MÖ 2. yüzyıla kadar nekropolis alanı olarak kullanıldığı anlaşılmıştır. Müze Kurtarma Kazıları aralıklarla devam etmiş, 1995 yılından sonra kazı çalışmalarına son verilmiştir.

Aeneas’ın Babası Anchises'i Troia’dan Kaçırıyor
Aeneas’ın Babası Anchises'i Troia’dan Kaçırıyor
tr_TRTR