Balıkesir Kent Konseyi’nin Düzenlediği “Balıkesir Arkeoloji Buluşmaları” Gerçekleşti.

Balıkesir Kent Konseyi ev sahipliğinde, 7-8-9 Ekim tarihleri arasında Avlu Kongre ve Kültür Merkezi’nde “Balıkesir Arkeoloji Buluşmaları” adı altında gerçekleştirilen çalıştayda 4 büyük kazı alanında gerçekleştirilen çalışmaların mevcut durumları ve hedefleri konuşuldu.

19 Ekim Balıkesir Kent Konseyi’nin Düzenlediği Balıkesir Arkeoloji Buluşmaları Gerçekleşti 2. resim

 

Kültür ve Turizm İl Müdürü Mustafa Çaltı, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz ve Vali Hasan Şıldak’ın açılış konuşmalarıyla başlayan Arkeoloji Buluşmalarının ilk gününde; “Balıkesir’de Yer Alan Kazıların Mevcut Durumu ve Hedefler” konulu panel ile devam etti. Moderatörlüğünü Prof. Dr. Abdullah Soykan’ın yaptığı panelde Antandros Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Gürcan Polat, Kyzikos Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Nurettin Koçhan, Daskyleion Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Kaan İren ve Adramytteion Antik Kenti Bilimsel Danışmanı Öğretim Üyesi Dr.Hüseyin Murat Özgen konuşmacı olarak katıldı. Açılış öncesi Vali Hasan Şıldak ve Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz MS 222-235 döneminde Antandros’ta kullanılanın Marcus Aurelius Severus Alexander’ın sikkesini hatıra olarak bastılar.

7 Ekim günü moderatörlüğünü İzmir Katip Çelebi Üniversitesi’nden Doç. Dr. Akın Ersoy’un yaptığı Antandros Antik Kenti Odak Grup Oturumu’na Antandros Kazı Başkanı Prof. Dr. Gürcan Polat, Doç. Dr. Yasemin Polat,  Antandros Derneği ve kurum temsilcileri katıldı. Oturumda acilen kamulaştırmaların tamamlanması, kazı alanın ören yeri ilan edilmesi ve kazı ekibine desteklerin artırılması konuları konuşuldu.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz çalıştaytan çıkacak sonuç raporlarının kendileri için bir yol haritası olacağını dile getirdi.

Balıkesir Valisi Hasan Şıldak ise kazı çalışmalarını 12 aya çıkarmak istediklerini söyledi.

Çalıştay, Balıkesir Arkeoloji Buluşmaları Değerlendirilme Toplantısı ile son buldu.

 

 

Balıkesir Kent Konseyi’nin Düzenlediği Balıkesir Arkeoloji Buluşmaları Gerçekleşti 4 resim

Balıkesir Kent Konseyi’nin Düzenlediği Balıkesir Arkeoloji Buluşmaları Gerçekleşti sikke basımı

19 Ekim Balıkesir Kent Konseyi’nin Düzenlediği Balıkesir Arkeoloji Buluşmaları Gerçekleşti 1. resim

en_USEN
tr_TRTR en_USEN